Ιρλανδία – Ελλάδα 0-2: Γαλανόλευκη για πρόκριση, 2-0 την Ιρλανδία στο Δουβλίνο

Με την «ζωγραφιά» του Γιακουμάκη και το τέρμα του Μασούρα από το πρώτο μέρος, η Εθνική μας ομάδα πέρασε επιβλητικά από το Δουβλίνο κόντρα στην Ιρλανδία (2-0) και ξέφυγε στο +3 από την Ολλανδία. «Τελικός» πρόκρισης την Δευτέρα (16/10) κόντρα στους Οράνιε.

Ζαριά» πρόκρισης από την Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση κόντρα στην Ιρλανδία στο Δουβλίνο, καταφέρνοντας να φύγει με το διπλό στις αποσκευές του, με τα τέρματα των Γιακουμάκη και Μασούρα από το πρώτο μέρος να διαμορφώνουν το τελικό 2-0 υπέρ της γαλανόλευκης.

Πλέον το ματς της Δευτέρας (16/10) κόντρα στην Ολλανδία αποκτά χαρακτήρα «τελικού», μιας και έπειτα από την σημερινή ήττα των Οράνιε από την Γαλλία το σύνολο του Πογιέτ έχει την ευκαιρία με τρίποντο να βρεθεί πολύ κοντά στην απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024.

Πως παρατάχθηκαν

Για την Ελλάδα κάτω από την εστία ο Βλαχοδήμος με τους Τσιμίκα, Ρέτσο, Μαυροπάνο και Ρότα στην τετράδα της άμυνας ενώ ο Μάνταλος με τους Κουρμπέλη και Μπακασέτα στη μεσαία γραμμή. Ο Πέλκας με τον Μασούρα στα άκρα της επίθεσης και τον Γιακουμάκη στην κορυφή ως φορ.

Για την Ιρλανδία, ο Μπαζούνου στην εστία με τους Κόλινς, Ντάφι, Σκέιλς στην τριάδα της άμυνας ενώ ο Ντόχερτι με τον Σμολμπόουν κλήθηκαν να καλύψουν τις δύο πλευρές. Ο Μπρόουν με τον Κούλεν στον άξονα έχοντας μπροστά τους τον Κνάιτ με τον Ογκμπέν. Τέλος ο Φέργκιουσον θα στην κορυφή.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Εθνική

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση μπαίνοντας με το… καλημέρα σε ρόλο αφεντικού. Το μακρινό σουτ του Μπακασέτα ήταν το στο 17’ ήταν το προειδοποιητικό καμπανάκι για την άμυνα της Ιρλανδίας, μιας και τρία λεπτά αργότερα η Εθνική μας μπήκε μπροστά στο σκορ, χάρη στην εξαιρετική κεφαλιά του Γιακουμάκη, ύστερα από την εξίσου υπέροχη σέντρα του Τσιμίκα.

Ο Μασούρας έβαλε τις… βάσεις για το διπλό

Το σύνολο του Πογιέτ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, διαχειριζόμενο εξαιρετικά το υπέρ του προβάδισμα. Η κυριαρχία της γαλανόλευκης μετουσιώθηκε σε ένα δεύτερο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, με… δράστη τον Μασούρα. Τρομερή σέντρα από τον Μάνταλο, έβγαλε τον Γιακουμάκη στην αντεπίθεση, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Πέλκας πάσαρε στον Μασούρα και αυτός από κοντά σκόραρε για το 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

«Έσβησε» το ματς στην επανάληψη

Έχοντας «αέρα» δύο τερμάτων το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο, με σκοπό να ρίξει «στροφές» και το κατάφερε με μεγάλη επιτυχία. Οι παίκτες του Πογιέτ έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης, χωρίς να δίνουν στους Ιρλανδούς το δικαίωμα να απειλήσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα τους. Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι πως η πρώτη τελική των γηπεδούχων στην επανάληψη καταγράφηκε στο 70′ χάρη στο μακρινό σουτ του Νάιτ.

Κάπως έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με την Εθνική μας ομάδα να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν (70′ Τζονστον), Φέργκιουσον, Σμόλμποουν (70′ Ρόμπινσον), Σκέιλς, Νάιτ, Ογκμπένε (86′ Άιντα), Κόλινς (46′ Μάνινγκ)

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (64′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Πέλκας (64′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (88′ Σιώπης), Μασούρας (88′ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (70′ Ιωαννίδης)